BLESKOVÉ POVODNĚ

103573564_1635988909893761_6513680446174644633_n.jpg
Povodně v Šumvaldu
V noci ze 7. na 8. června zasáhla Šumvald a jeho okolí silná bouřka. Velké množství vody v kombinaci se splavenými kládami způsobilo obrovské škody. Od začátku na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči. Již v první noc do místa operační středisko přesunulo profesionální hasiče ze stanic HZS z celého kraje. V době, kdy byli profesionální hasiči nasazeni ve vzdáleném Šumvaldu, zajišťovali službu občanům hasiči dobrovolní. Práce v zasažených oblastech bylo tolik, že v dalších dnech operační středisko vysílalo i dobrovolné hasiče z celého kraje.
Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Bělkovice - Lašťany zasahovala v zasažené oblasti celkem třikrát. Poprvé jsme pomáhali v Břevenci již v úterý 9. 6. odpoledne. Břevenec byl zničen patrně nejhůře. Vytopené domy, všude přítomné bahno, zaplavená všechna vozidla a v některých místech úplně zničená infrastruktura, tedy cesty i všechny sítě.Do Šumvaldu jsme se vrátili ještě ve středu a sobotu. Všechny dny jsme jeli cisternovou automobilovou stříkačkou i dopravním automobilem v hojném počtu 11ti hasičů. Při likvidaci povodní odpracovali dobrovolní hasiči z Bělkovic-Lašťan více než 200 hodin. Všechno zdarma ve svém volnu. Na místě se odklízely trosky, bahno, čerpaly studny a sklepy. Jednotka uplatnila zkušenosti z povodní v Olomouci, Přerově a Troubkách. Během posledních 20ti let se jednotce podařilo ve spolupráci s obcí pořídit vybavení, které se v Šumvaldě výborně osvědčilo. Kalová čerpadla, elektrocentrály, ženijní nářadí, ale i mokrý vysavač uměli vykouzlit úsměv na tvářích zaplavených majitelů. Pracovali jsme celé odpoledne až do tmy. Lidé v Šumvaldě byli báječní. Oceňovali každou pomoc, a když měli doma uklizeno, šli pomáhat k sousedům. I přes tu obrovskou spoušť se nevzdávali. Máme vyřídit poděkování všem, kteří jakkoli pomohli. Na místě jsme potkali i další občany naší obce, kteří pomáhali. Za dobrovolné hasiče se k poděkování připojujeme.
19.08.2020 17:18:15