Bližnímu ku pomoci, obci ku cti.

JEDNOTKA Nová motorová stříkačka

alfa.jpg
Olomoucký kraj pravidelně podporuje jednotky sboru dobrovolných hasičů (dále jen „SDH“) obcí a přispívá jim na zajištění akceschopnosti. Jednotka SDH obce Bělkovice – Lašťany se i letos ucházela o získání krajské dotace. V tomto roce se naší obci podařilo získat dotaci ve výši 71 000,- Kč.
V roce 2017 obec Bělkovice – Lašťany s podporou Olomouckého kraje pořídila hasičům přenosnou motorovou stříkačku za 142 000,- Kč. Stříkačka nahradila stroj PS 12 z roku 1968. Starou stříkačku poháněl motor z vozidla Škoda 1203. Kromě morální zastaralosti a nízké spolehlivosti byla největším omezením staré stříkačky její hmotnost. Požární stříkačka PS 12 váží 189 kg a její přenesení je i pro čtyři hasiče nepříjemná činnost. Starý motor rovněž potřeboval benzín s přísadou olova, což komplikuje použití paliva v jiných strojích.
Novou stříkačku pořízenou s podporou Olomouckého kraje vyrobila česká firma Pavliš a Hartmann z Chvaletic. Jedná se o typ ALFA 2 BS 23 HP. Nová stříkačka má sice o něco menší výkon než původní, ale přináší řadu výhod. Váha nové stříkačky je pouhých 92 kg a je ji tak možné přenášet i ve dvou, a to pohodlně. Nová stříkačka je vybavena vzduchem chlazeným motorem firmy Brigg & Stratton používaný běžně v sekačkách. Díky tomu odpadlo vodní chlazení čerpanou vodou, které u staré stříkačky přinášelo spoustu problémů. Snazší bude i případný servis motoru. Díky osvědčenému motoru očekáváme i vysokou spolehlivost stroje. Průtok při výtlačné výšce 50 m je 1097 litrů za minutu.
Nová stříkačka bude uložena v dopravním automobilu IVECO Daily. Bude sloužit především pro dálkovou dopravu vody k prvosledovým cisternám, případně jako posilové čerpadlo při hašení lesních požárů. Díky nízké hmotnosti rovněž umožní snazší vytváření čerpacích stanovišť při kyvadlové dopravě vody cisternami.
Dotace Olomouckého kraje opět pomohla ke zvýšení akceschopnosti jednotky SDH naší obce.
OL kraj.png
03.01.2018 17:40:53
HasiciBL
IGNI PROBATUR AURUM, VIRTUS MISERIA.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one