Dobrovolní hasiči Bělkovice

Hasičský sbor v Bělkovicích byl založen v květnu 1937. Zakládajícími členy byli Otakar Filípek, Vladimír Vinkler, Jan Látal, Josef Hrdlička, Josef Malaska, Adolf Perštitský, František Neplech, Karel Látal, Marie Vavrdová, František Novák, Stanislav Půr, Blažena Klimková, František Vinkler, Josef Dudek, Antonín Sklenář, Josef Hradil a Stanislav Zeman. Nově ustanovený sbor byl zapsán do župy olomoucko - šternberské.

Zpočátku měl tento sbor velké problémy s výstrojí a výzbrojí. Peníze byly získávány sbírkami mezi členy, občany a z daní od jiných organizací. Když bylo v roce 1938 schváleno ručení obce na 12000,- Kč byla zakoupena první hasičská střílačka s dvoutaktním motorem a pístovou vývěvou. první společné stejnokroje byly zakoupeny ale až v lednu 1939. pro umístění stříkačky bylo užíváno skladiště u p. Františka Bitnera. Od roku 1939 byly podávány návrhy na stavbu požární zbrojnice, po válce byla podána žádost o přidělení stavební parcely. Když však bylo nabídnuto místo až u garáží, tak se jako zbrojnice začala užívat od roku 1946 tzv. hasičská sborovna. Do této doby se veškeré schůze pořádaly v obecní kanceláři, v sále u Titse, u pana V. Arbeita a na jiných místech.

S léty se hasičský sbor rozrůstal a bylo potřeba peněz na novou výzbroj. Ty se získávaly maškarními plesy, bály, různými soutěžemi. První zmínka o dnešní pomalu nejznámější akci, sběru železa, byla zaznamenána už 17.3.1940. V roce 1947 byla schválena koupě prvního hasičského auta od pana Oldřicha Veselského z Moravské Loděnice.

V první soutěži , které se hasiči podle kronik zúčastnili 29.5.1938, se neumístili nejhůře a to se drží až do dnešní doby. V současnosti jsme již několikrát měli umístěna družstva v okresních soutěžích a byla i účast na kraji. Hasiči se v současné době snaží o zásahy při menších požárech, povodních a jiných pomocných pracích. Vychovávají dorost, aby pokračoval v tradicích, které byly započaty v roce 1937.

02.06.2008 21:03:10